Co kryje się pod pokrywką słoika z kremem?

Skład kosmetyków jest bardzo ważny zarówno dla urody, jak i bezpieczeństwa. Jednak kiedy zaczynasz torturować swój język skomplikowanymi terminami, czytając jego skład, czujesz, że bez doktoratu z chemii trudno jest rozróżnić, co kryje się pod pokrywką słoika.

Nazwy szczegółowe to lista nazw chemicznych i typowych składników występujących w kremach. Są uporządkowane według stężenia, innymi słowy, pierwszy składnik jest obecny w produkcie niż ostatni.

Postanowiliśmy rozszyfrować etykiety produktów kosmetycznych i pomógł nam w tym słownik urody.

Baza kosmetyczna

Pierwszą w kolejności jest zawsze baza — baza kremu, która wpływa na jego gęstość i szybkość wchłaniania. Ponadto jest nośnikiem substancji aktywnej, która jest transportowana w głąb skóry i sprawia, że ​​krem ​​działa. Głównym składnikiem jest baza wodna (w kremach o lekkiej konsystencji do cery tłustej i mieszanej) lub olej (w kremach do skóry suchej dla dorosłych).

Emulgatory

Zajmują drugie miejsce na etykiecie probówek (ich stężenie waha się od 1 do 20 proc.). Istnieją substancje, które ułatwiają stopienie się dwóch faz niezbędnych do wytworzenia emulsji wody i oleju. Najpopularniejszym emulgatorem jest alkohol.

Składniki zmiękczające

Aby uzyskać kompletny produkt kosmetyczny, emulgatory należy uzupełnić emolientami i środkami nawilżającymi, które zmiękczają i wygładzają skórę (na przykład masło shea). Tworzą efekt, który czasami można zauważyć (lśniący kolor) po nałożeniu kremu.

Substancje czynne

To wszystko składniki poprawiające kondycję skóry i odpowiedzialne za efekt obiecany przez producenta. Z reguły są to ekstrakty roślinne, białka, przeciwutleniacze, kwas hialuronowy i tym podobne.